Кашлюк на Дніпропетровщині: які симптоми, хто хворіє та як захиститися

Ця хвороба може призводити до летальних випадків, особливо серед дітей

За даними ДУ "ЦГЗ МОЗ України" починаючи з 2023 року в Україні відмічається тенденція до зростання захворюваності на кашлюк. Зареєстровано 707 випадків (що становить 1,72 на 100 тисяч населення) проти 32 випадків (інтенсивний показник 0,08) –  зростання в 22 рази.

За 2 місяці 2024 року в Україні зареєстровано 515 випадків (що становить 1,26 на 100 тис. нас.), за аналогічний період минулого року було 27 випадків (інтенсивний показник 0,07), зростання в 19 разів, що свідчить про продовження підйому захворюваності на кашлюк й у 2024 році. Про це повідомила завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ "Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ" Олена Кузьменко, інформує портал "Коментарі".

Зростання захворюваності відбувається за рахунок накопичення значної кількості нещеплених дітей; 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 1 до 9 років, рідше 10-14 років. 

Найбільша кількість випадків захворювання на кашлюк у 2023 році зареєстрована у Волинській області (182), в той же час за два місяці 2024 року по кількості випадків лідирує Рівненська область (111 випадків).

В Дніпропетровській області за 2023 р. зареєстровано 11 випадків захворювання на кашлюк (інтенсивний показник 0,33). Випадки захворювання у 2022р., як і протягом попереднього 2021 року – не реєструвалися.

За 3 місяці 2024 року в області зареєстровано 5 випадків кашлюку (інтенсивний показник 0,16 на 100 тисяч населення). Усі захворілі – діти. Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 5 до 9 років, рідше 10-14 років.

"Рівень охоплення щепленнями від кашлюку в цілому по Україні та Дніпропетровській області є недостатнім. Протикашлюковий компонент входить до комбінованої вакцини АКДП (АаКДП), яка містить також протидифтерійний та протиправцевий компоненти. Так по області показники виконання плану щеплень проти дифтерії, правця, кашлюку (вакциною АКДП чи АаКДП), серед дітей до року за 2021-2023 роки становлять 78,6%, 65,7% та 82,2% відповідно; серед дітей у віці 18 місяців 79,2%, 66,5% та 85,2% відповідно. Недовиконання річних планів профілактичних щеплень протягом попередніх років призвело до накопичення неімунізованого прошарку населення", – зазначила Олена Кузьменко.

Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis. Захворювання перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю.

Захворювання є вкрай заразним, легко поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні хворої людини. На кашлюк хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі. Найбільш небезпечний кашлюк для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку.

Симптоми. Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист. Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись – але в них може статися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів.

Одужання починається через 4-8 тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від 2 до 6 місяців.

Профілактика кашлюку. Основним засобом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше.

Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Для вакцинації вагітних застосовується вакцина АаКДП-М.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв:

У Дніпрі ухвалили рішення видалити деякі дерева: де саме

У Дніпрі омолоджують здорові дерева та спилюють аварійні. Кипить робота по всьому місту, зокрема й у школах. Роблять за заявками мешканців та закладів освіти. Як розглядається заявка та які дерева можуть спиляти – читайте за посиланням.

Читайте також: У Кам’янському почали проводити рейди по пляжах 



Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
Поділитися